Bautech Industrial and Decorative Flooring
Other countries
Polish (Poland)English (United Kingdom)Russian (CIS)
Sunday, 04 May 2014 20:15

Posadzki do Masarni, Ubojni

Rate this item
(1 Vote)
Posadzka betonowa w ubojni, masarni

W tych pomieszczeniach zakładów przetwórstwa mięsnego, gdzie nie mamy notorycznej obecności wody na posadzce, całkowicie wystarczającym rozwiązaniem będzie przemysłowa posadzka betonowa utwardzana powierzchniowo, jak w ubojni na fot.

Posadzki dla masarni, ubojni, zakładów przetwórstwa mięsnego muszą godzić trwałość, którą daje odpowiednio gruba płyta betonowa ze szczelnością i brakiem pylenia żywic.

Choć dla większości hal i pomieszczeń związanych z przetwórstwem mięsnym wystarczająca i najtańsza będzie posadzka betonowa utwardzana powierzchniowo, niektórzy inwestorzy mogą potrzebować bądź to dodatkowej impregnacji wgłąb preparatami z zawartością krzemianów / litu, bądź naniesienia na płytę powłok żywicznych.

Oddzielne rozwiązania mamy na wypadek renowacji posadzki w istniejącej masarni / ubojni, gdzie przy rozległych zniszczeniach (tzw. czarny scenariusz) można sfrezować wierzchnią warstwę podłogi i rozłożyć wylewkę cienkowarstwową Baufloor®. Przy mniej zdegradowanej nawierzchni może wystarczyć impregnacja preparatami litowymi, np. Nanoseal®.

 

Nasz dział techniczny podpowie Ci odpowiednie rozwiązanie z uwzględnieniem szczególnych wymagań i obowiązujących norm w przemyśle spożywczym.

 

Zapytaj

 

 

 

Posadzki dla masarni, ubojni, zakładów mięsnych - z naszej oferty:

Posadzka żywiczna w ubojni 

Fot. Thomas Bjørkan

Żywica Baupox® z cokolikiem

W notorycznie wilgotnych miejscach zalecamy żywice, które są typowym sposobem wykończenia w przemyśle spożywczym. Żywice nie pylą, są chemoodporne, szczelne.

Cena posadzki żywicznej w przeliczeniu na m2 może być wyższa niż przy betonie utwardzanym powierzchniowo (poniżej), ale przy takiej konfiguracji jak na zdjęciu po lewej, gdzie mamy słupy konstrukcyjne hali - ekipie wykonawczej może być łatwiej wykończyć płytę żywicami niż zatrzeć beton.

Zaletą żywic jest możliwość wykonania zintegrowanego cokolika, co radykalnie ułatwi mycie podłogi.

 

Żywice dostępne są w niemal dowolnym kolorze

Puszki z żywicami


Posadzka betonowa w chłodni, mięso 

Fot. Pravdaverita

Posadzka betonowa utwardzana powierzchniowo

Najbardziej ekonomiczna i nadająca się do większości pomieszczeń zakładów przetwórstwa mięsnego. Szczególnie zalecana do chłodni w masarniach, jak na fot. po lewej.

Dobra ekipa wykonawcza, pracująca na dobrym utwardzaczu zatrze nam posadzkę betonową w taki sposób, aby przez lata nie występowało pylenie.

W ofercie Bautech do wyboru cztery utwardzacze o różnej odporności na obciążenia pojazdami (wózek widłowy), regałami.

Polecamy!

 

Kolory utwardzaczy

Utwardzacz do betonu


Stara posadzka zakład mięsny 

Fot. Myrabella - Wikimedia Commons - CC-BY-SA-3.0

Renowacja

Zużycie posadzki w przemyśle mięsnym może objawiać się pyleniem, bądź ubytkami w wierzchniej warstwie.

 

Jeśli występuje tylko pylenie, ekonomicznym i skutecznym rozwiązaniem jest impregnacja - powierzchniowa, np. żywicą Baupox® GP - lub "wgłębna" - preparatmi opartymi na związkach litu.

 

Przy mocno zdegradowanej nawierzchni, gdzie mamy do czynienia z ubytkami, wżerami w całej hali, można sfrezować wierzchnią warstwę posadzki i rozłożyć wylewkę cienkowarstwową Baufloor® - grubość tylko 8-15 mm.

 

Wylewka polimerobetonowa

 

Masz masarnię, ubojnię i problem z posadzką - skontaktuj się z naszym działem doradztwa technicznego. Podpowiemy odpowiedni system z naszej oferty dla przemysłu spożywczego, mięsnego.

Zapytaj

 

Zobacz też:

Posadzki inwentarskie: chlewnia, obora, udojnia

 

 

 

Sign in to comment

Call Phone +48 22 716 77 91

Contact details

© 2019 All right reserved. BAUTECH sp. z o.o. ul. Staszica 25, 05-500 Piaseczno k. Warszawy tel. 22 716-77-91, fax 22 716-77-90, NIP 522-000-09-96, Regon: 012547108, KRS nr 0000166495 Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy KRS, share capital: 51 000 PLN, bank account PKO BP S.A. 57 1020 1068 0000 1502 0146 4957

project by: Intermedium.pl interactive agency